Przejdź do:

Blog

Hipotermia i hipertermia, czyli wszystko o temperaturze ciałalink
02 wrz 2020
Powszechnie wiadomo, że „normalna” temperatura ciała wynosi 36,6°C. Jednak ta liczba to tylko średnia. W rzeczywistości pomiar może być nieco wyższy lub niższy, na co wpływ ma wiele bodźców. Na temperaturę ciała oddziaływać mogą przede wszystkim czynniki zewnętrzne, wskutek czego organizm osiąga stan hipo- lub hipertermii, czyli wychłodzenia lub przegrzania. Jakie objawy się z tym wiążą i jak kontrolować temperaturę ciała – o tym w poniższym artykule.
Objawy najczęstszych chorób przewlekłych, na które nie zwracamy uwagilink
19 sie 2020
Cechą charakterystyczną chorób przewlekłych jest to, że dolegliwości nie mijają, lecz powoli nasilają się wraz z upływem lat. Objawy postępują w długim okresie czasu, przez co początkowo nie zwracamy na nie uwagi i przyzwyczajamy się stopniowo do gorszego samopoczucia. Prowadzą one jednak do stałych zmian wewnątrz organizmu i w konsekwencji do jego wyniszczenia. Dlatego tak istotne jest, abyśmy stale monitorowali stan naszego zdrowia i podstawowe parametry, których odchylenia od normy mogą świadczyć o początku choroby.
Choroby cywilizacyjne – czym są i jak im zapobiegać?link
05 sie 2020
Postęp cywilizacyjny i, co za tym idzie, rozwój nauki, technologii, przemysłu i innych dziedzin, sprawił, że nasze życie stało się wygodne, a my bardziej leniwi. Nasz styl życia uległ zmianie, co wpływa negatywnie na zdrowie i ogólną kondycję organizmu. Brak aktywności fizycznej, zła dieta, stres, zanieczyszczenie środowiska i palenie tytoniu to główne przyczyny chorób cywilizacyjnych, będących epidemią XXI wieku i istotnym problemem państw wysoko rozwiniętych.