Przejdź do:

Blog

Zespół Policystycznych Jajników (PCOS)
01 kwi 2022
Zespół policystycznych jajników, nazywany w skrócie PCOS, jest jedną z najczęściej występujących chorób związanych z zaburzeniami hormonalnymi na świecie. Powoduje wiele nieprzyjemnych objawów i może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. PCOS jest także jedną z najczęstszych przyczyn niepłodności. Szacuje się, że choroba dotykać może nawet 4-12% kobiet w wieku rozrodczym. Jej występowanie może być rodzinne, jednak coraz częściej wzrost ryzyka przypisuje się także czynnikom środowiskowym, między innymi nieprawidłowej diecie czy braku aktywności fizycznej.
link
Dokumentacja medyczna - przechowywanie i udostępnianie
23 mar 2022
Dokumentacja medyczna dotycząca przebiegu choroby lub wykonanych badań jest niezwykle ważna, szczególnie w sytuacji zagrażającej życiu, w momencie utraty przytomności, czy w razie kontynuacji leczenia u innego specjalisty. Komplet uporządkowanych informacji o naszym zdrowiu warto więc mieć zawsze pod ręką, w celu usprawnienia i ułatwienia pracy personelu medycznego. Co warto wiedzieć o dokumentacji medycznej i w jaki sposób najlepiej ją przechowywać – o tym przeczytasz w poniższym artykule.
link
Znamiona na skórze - badanie, rodzaje, leczenie i profilaktyka
21 mar 2022
Skóra każdego z nas ozdobiona jest licznymi znamionami. Mogą być one wrodzone lub powstawać w późniejszym okresie życia. Do najczęściej występujących zmian skórnych należą między innymi znamiona barwnikowe, potocznie nazywane pieprzykami, oraz piegi. W większości przypadków plamki są niegroźne dla zdrowia, należy jednak uważnie je obserwować, ponieważ niektóre z nich z czasem mogą przekształcić się w groźne zmiany nowotworowe.
link